Růžkovy Lhotice

Zámek a muzeum

Původní tvrz ze 14. století Oneše Tluksy ze Lhotic byla přestavěna v 18. století na barokní zámeček. Jméno vsi bylo přijato po majitelích Janu a Jiřím Růžkových z poloviny 16. století. V 1. polovině 19. století (v letech 1835-1844) zámek vlastnil František Smetana, otec Bedřicha Smetany. Sám Bedřich Smetana tu i několik let pobýval. Slavného skladatele připomíná kromě busty nad vchodem i dva klavíry, na které sám hrával.

Zámek je dvoukřídlý, hlavní dvoupatrová část má téměř čtvercový půdorys, k ní přiléhá nižší patrové obdélné křídlo s arkádovou chodbou na nádvoří. Na východní fasádě nižšího křídla se nachází busta B. Smetany z roku 1924 od Otakara Španiela, jejíž umístění navrhl architekt Josef Gočár. Na jižní straně doplňuje areál hospodářská budova.

Současná expozice nazvaná Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby se věnuje životu a počátkům tvorby Bedřicha Smetany, zároveň připomíná i jiné skladatele, kteří v průběhu staletí v regionu působili, jako např. Jana Dismase Zelenku, Josefa Leopolda Dukáta, Richarda Wagnera, ale i dalších hudebníků – J. Suka, G. Mahlera, Z. Fibicha a dalších.

Návštěvní doba

duben – září

říjen

úterý – neděle, 9 – 12, 13 – 16

úterý – pátek, 9 – 12, 13 – 16

Návštěva v jiné měsíce nebo pondělky – volejte nebo pište:

Tel: 317 853 157

E-mail: lhotice@muzeumpodblanicka.cz

Muzeum Podblanicka: http://www.muzeumpodblanicka.cz

Muzeum Růžkovy Lhotice